IX Gminny Konkurs Poezji Rodzimej im. Ks. K.A. Damrota za nami

Konkurs im. ks. Damrota od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, jednakże nigdy dotąd , nie uczestniczyło w tym wydarzeniu tylu poetów, na liście pojawiła się bowiem rekordowa liczba uczestników, którzy wystartowali w trzech kategoriach wiekowych (szkoła podstawowa), (gimnazjum) oraz (osoby dorosłe). W programie konkursu przewidziano także występ członkiń Młodzieżowego Chóru Pilchowice pod dyrekcją Magdaleny Oleszowskiej . Młodzież w tej kategorii walczyła o nagrodę publiczności.

W jury konkursu zasiedli; Dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Karola Miarki w Knurowie Teresa Bochenek, nauczycielka j. polskiego ZSP Pilchowice Mariola Serafin, Winfryd Ficoń , nauczyciel , Radny Powiatu Gliwickiego, oraz dyrektor GOK Pilchowice Waldemar Pietrzak.

W kategorii szkoła podstawowa wystąpili uczniowie z Pilchowic i Stanicy, przygotowani przez panią Anitę Szczęsny, Mariolę Serafin i Jolantę Rak. Andrzej Król w wierszu zatytułowanym „Czasem”. Marcelina Ścieranka przedstawiła wiersz pod tytułem „Nasza Szkoła”, poetyckie spojrzenie na szkołę dało jej miejsce (II), Mateusz Wawrzynek przedstawił wiersz „Jesień”, Paweł Chrośnik (wyróżnienie) napisał wiersz o „Głodnej myszce”, Weronika Jaskółka jest autorką wiersza „Liście”, Lena Szafruga przedstawiła wiersz „Marzenia”., Igor Szuber w swojej poezji ukazał „Sny” ,Melanie Piontek wystąpiła z wierszem „Mój aniołek”, Alicja Dzida napisała i przedstawiła wiersz „Disneyland” (wyróżnienie), w dorobku Aleksandry Radomskiej znalazła się „Szkoła”, Nicole Tułak przedstawiła swój „Dylemat”, Alicja Dragon wystąpiła z wierszem ”Wieczorny Spacer”, tym razem spacer dał jej miejsce (III), Jakub Dzida napisał wiersz „Siódmoklasista” , która to praca dała mu zwycięstwo ( I ).

W kategorii wiekowej gimnazjum wystąpili wyłącznie uczniowie z Pilchowic przygotowani przez panią Mariolę Serafin. Oto wyniki:

Aleksandra Malanowska „Co to jest miłość „ -(I) miejsce

Jessica Pelka „Nadzieja ” -(II) miejsce

Katarzyna Serafin „Wędrówka” , „Wehikuł czasu” , „Życie” -(III) miejsce

Marta Pieszka „Jesień” -wyróżnienie

Martyna Draga „Powiedz mi” wyróżnienie

Pozostali uczestnicy:

Magdalena Twardawa „Jestem”

Kacper Imiołek „Rzeka życia”

Emilia Masłoń „Przyjaciel”

Amelia Szulim „To co w sercu”

Klaudia Urbanik „Przyjaźń”

Karolina Kalnik „Kiedyś a dziś” oraz „Radość życia”

Maciej Mroziński „Potrzeba posiadania”

Roksana Grajcke „Noc”

Paulina Przysiężny „Róża”

Julia Zakaszewska „Koszmar”

Kinga Dajka „Człowiek”

Oliwia Wladarz „Przemijanie rozterka”

Julia Kocur „Zagubiony na pustyni”

Victoria Piontek „Oczy”

Kategoria wiekowa osoby dorosłe;

Edyta Duda „Jesienna pani”, „Krótkim wierszem o miłości”-(I)miejsce

Krystyna Madeja „Wierzba” (II)-miejsce

Agnieszka Niestrój „Jesień życia” (III)-miejsce

Paweł Ćwielong „Jesień”, i „Rodzina”

Janina Wymysło „90 lat” „Jubileusz”

Pani Anna Kaszek „Kroki – droga – życie”, „Na W: Wyzwanie” oraz „Nocą…Śnią nocki”.

Podsumowując na koniec całość bogatego programu, jeszcze raz należy podkreślić wysoki poziom konkursu, można także zauważyć, że młodzież w swojej poezji porusza problemy społeczne, osoby 14 letnie piszą wiersze o życiu, ludzkim losie, o bólu rozstania, tęsknocie, widać więc, że młodzież dostrzega te problemy, żyje nimi, a swoje odczucia przelewa na papier. Na scenie w tym samym czasie występują bardzo młodzi ludzie i ci z mocno już przyprószonymi wiekiem skroniami. W rozmowach kuluarowych wszyscy ze sobą rozmawiają, wymieniają się doświadczeniami. Rzadkie to dziś zjawisko. W tej miejscowości stanowi to normę i nikogo to nie dziwi. Jest na to tylko jedna odpowiedź. W Pilchowicach nie zapomniano o tym,co w nas najważniejsze, o wartościach, które są tak samo ważne dla młodych, jak i dla tych, co powoli odchodzą. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe upominki, były nagrody, dyplomy a także coś słodkiego. Kultura w Pilchowicach mocno się trzyma…

Tak trzymać.

materiał Tadeusz Puchałka

Galerię z wydarzenia można zobaczyć TU

Print Friendly, PDF & Email