Druga odsłona Międzyszkolnego Festiwalu Podróżniczego Carpe Diem organizowanego przez Zespół Szkół w Pilchowicach oraz Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie odbyła się 27 listopada w Pilchowicach. Uczestniczyło w nim około 280 uczniów i nauczycieli z Gliwic, Knurowa, Żernicy i Pilchowic. Na trybunach byli
także dorośli mieszkańcy Pilchowic, przedstawiciele mediów oraz zaproszeni goście: Pani Ewa Jurczyga – Wicestarosta Powiatu Gliwickiego, Pani Aleksandra Skwara – Wicewójt Gminy Pilchowice, Pani Joanna Jędraszczyk – Kałwak – Inspektor do spraw oświaty Gminy Pilchowicie oraz Dyrektorzy obu placówek Pani Dorota Gumienny i Pan Łukasz Kwiotek.
Byli z nami uczniowie z:
Technikum nr 2 w Gliwicach, ZSO nr 10 w Gliwicach, CKZiU nr 1 w Gliwicach, ZSP w Żernicy, Liceum i Technikum im. I.J. Paderewskiego w Knurowie, na własną rękę przyjechały do nas pojedyncze osoby z IV Liceum w Gliwicach, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gliwicach, Gimnazjum nr 1 z Knurowa i oczywiście uczniowie z Zespołu Szkół w Pilchowicach!
24 śmiałków z 7 szkół postanowiło zmierzyć się w 3 kategoriach konkursowych: Kategoria A – slajdy podróżnicze przedstawione metodą Pecha Kucha 20×20, Kategoria B – film z podróży i Kategoria C – zdjęcie z podróży temat – pejzaż górski. Pula nagród na tegorocznym festiwalu wynosiła 2180zł!
Sponsorami nagród byli: Prezydent Miasta Gliwice Pan Zygmunt Frankiewicz, Wójt Gminy Pilchowice Pan Maciej Gogulla, Dyrektor Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego z Knurowa Pani Dorota Gumienny, Właścicielka Centrum Nurkowego Atlantyda z Gliwic Pani Ika Olszańska oraz Wydawnictwo Helion z Gliwic. Nagrodami za pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach były: namiot, śpiwór i plecak, drugie miejsce: zestawy – powerbank + kubek termiczny i za trzecie miejsce: zestaw – torba biodrowa + buffa turystyczna. Były także nagrody przewidziane dla słuchaczy festiwalu, które wręczali wszyscy prelegenci osobą które uważnie słuchały wykładów i znały odpowiedzi na trudne pytania! Wśród tych nagród były: dwa Bony Podarunkowe o wartości 120 zł każdy na Intra Nurkowe od Centrum Nurkowego Atlantyda z Gliwic, cztery bidony turystyczne, sześć książek i przewodników turystycznych i 3 selfistiki.
Nagrodą publiczności za najlepszy pokaz slajdów był zestaw: hamak + bidon, a dla słuchaczy którzy głosowali na pokazy – zestaw: buffa + bidon. Wszystkie nagrody zostały oznaczone przez Agencję Reklamową Etylina z Gliwic.
Punktualnie o dziewiątej festiwal oficjalnie otworzył Dyrektor Zespołu Szkół w Pilchowicach – Pan Łukasz Kwiotek. Pierwszą prelegentką była Iga Olszańska z Centrum nurkowego Atlantyda z Gliwic, która metodą Pecha Kucha opowiedziała o tajnikach nurkowania. Podczas całego festiwalu można było odwiedzać stoisko ze sprzętem nurkowym i wypytywać pracowników Atlantydy o ten fascynujący sport.
Blok I konkursowy rozpoczął się o dziewiątej dwadzieścia i zobaczyliśmy w nim 5 filmów z podróży do Paryża, Gruzji, Norwegii, w Beskid Śląski i o gliwickich harcerzach.
W przerwach pomiędzy blokami osoby spragnione lub głodne mogły zakosztować pysznych tortilli, tart i wielu innych smakołyków przygotowanych przez Bistro Cafe Alibabki!
Podczas festiwalu podziwiać można było wystawę fotograficzną składającą się z prac konkursowych. Ilość zgłoszonych zdjęć w tym roku była rekordowa, czternastu uczniów przygotowało 52 zdjęcia przedstawiające pejzaże górskie.
O godzinie dziesiątej mikrofon przejął gość specjalny festiwalu, niesamowity człowie ze śląska Pan Mieczysław Bieniek – Hajer – urodzony i wychowany w górniczej rodzinie na Śląsku. Przez 27 lat pracował jako górnik w kopalni KWK Wieczorek. Za swoje osiągnięcia dla górnictwa został dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Przez wiele lat prowadził spokojne i szczęśliwe życie, wolne od przygód i szaleństw. Do czasu. W Singapurze budował krematoria, w Indonezji był rybakiem. W Indiach pracował jako pomocnik mleczarza. Spotkał się z Dalajlamą, jako pierwszy Polak na rowerze wjechał do Murmańska (źródło – www.natemat.pl/).
Hajer zaczarował swoją osobą pilchowicką publiczność, opowiadał niesamowite historie, które przeżył podczas wielu podróży a był w 117 krajach na świecie na 4 kontynentach! Na koniec zdradził wszystkim tajemnice taniego i bezpiecznego podróżowania. Poprosił by wszyscy chwycili się za ręce i powiedzieli do osób siedzących obok nas Kocham Cię! Podróżowanie to głównie poznawanie ludzi spotykanych na swojej drodze. Szacunek, miłość i otwarcie na drugiego człowieka to najlepszy sposób by poznać odwiedzany kraj od kuchni i pewność, że gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji znajdzie się ktoś kto nam pomoże, nakarmi, da schronienie wesprze finansowo. Po wykładzie były autografy, wspólne zdjęcia i setki pytań od uczniów.
Blok II konkursowy rozpoczęty został o godzinie dwunastej, a w nim dziewięciu uczniów miało po 6minut 40 sekund by metodą Pecha Kucha (20 zdjęć x 20 sekund ) opowiedzieć o swoich podróżach. A byli w: Tajlandii, Norwegii, Hiszpanii, Gruzji, Chinach, Tatrach i na Mazurach. Dowiedzieliśmy się także jak odbierają świat osoby niewidome podczas uprawianie turystyki.
Ogromne zainteresowanie festiwalem, bardzo wysoki poziom prac konkursowych, chęć poznawania ciekawych ludzi i nowych form turystyki kwalifikowanej to dowód na to, że Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy to był strzał w dziesiątkę! A nasza młodzież jest okropnie zdolna i głodna świata! Widzimy się za rok w listopadzie w Knurowie!
Pełna Lista Konkursowa:
Kategoria A – slajdy podróżnicze przedstawione metodą Pecha Kucha 20×20
1. Anna Długosz- Chiny- gdzie nowożytność splata się z tradycją
2. Marta Bazan – Gruzja – pasja, przygoda, ryzyko.
3. Karolina Imiołek – Tajlandia czyli chaos w upale.
4. Patrycja Kaszubińska – PZN – czyli ile może zobaczyć osoba niewidoma?
5. Jakub Werwiński – Tajlandia widziana oczami nastoletniego backpakera.
6. Marta Mikołajczak – Backpackingowo po Sandefjord
7. Kacper Suchanek – „Pożegnanie lata” – Tatry
8. Karol Reginek – Mazury
9. Monika Skupień – Hola Espana
Kategoria B – film z podróży
1. Klaudia Jezusek – Francja
2. Marta Bazan – Gruzja koniec świata
3. Marta Mikołajczak – Backpackingowo po Sandefjord
4. Wiktoria Szatkowska – „Stożek”
5. Zofia Młotkowska – Szlakiem gliwickich harcerzy
Kategoria C – zdjęcie z podróży temat – pejzaż górski
Karol Reginek, Klaudia Birówka, Anna Długosz, Bartosz Prostański, Wojciech Kotulski, Paulina Różeńska, Bartosz Sawczak, Paulina Kaszubińska, Aleksandra Sobota, Karolina Markiewicz, Martyna Musioł, Arkadiusz Grot, Karolina Frychel i Iga Niebylska.
Poniżej oficjalne wyniki:
Skład komisji oceniającej:
1. Anna Śpiewla-Panasewicz, kurator sztuki, właścicielka pracowni artystycznej Orso w Knurowie, nauczyciel w Zespole Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – przewodnicząca komisji.
2. Joanna Kowalczyk – nauczyciel przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół w Pilchowicach.
3. Barbara Garstka – nauczyciel przedmiotów turystycznych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach.
4. Aleksandra Staniek – nauczyciel geografii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach.
Kategoria A – slajdy podróżnicze przedstawione metodą Pecha Kucha 20×20
1 miejsce – Jakub Werwiński „Tajlandia widziana oczami nastoletniego backpakera”(Zespół Szkół w Pilchowicach)
2. Kacper Suchanek – „Pożegnanie lata” – Wyprawa szkolna w Tatry (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żernicy).
3. Karol Reginek – „Mazury” – coroczny wielopokoleniowy wyjazd na Mazury (Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – liceum).
W kategorii A została przyznana nagroda publiczności, którą otrzymał Karol Reginek!
Kategoria B – film z podróży
1. Klaudia Jezusek – „Francja” – rodzinne wakacje (Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – liceum).
2. Zofia Młotkowska – „szlakiem gliwickich harcerzy” (Zespół Szkół w Pilchowicach).
3. Marta Bazan – „Gruzja Koniec Świata” (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach).
Kategoria C – zdjęcie z podróży temat – pejzaż górski
1. Karol Reginek za dwa zdjęcia „Rzeczka” – Stubai Gletcher i „Wiosna ah to Ty?” – Moeltaler Gletcher (Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – liceum).
2. Karolina Markiewicz – „W poszukiwaniu celu” Włochy, Livigno (Zespół Szkół w Pilchowicach)
3. Klaudia Birówka „Potęga spokoju” Morskie oko, Tatry (Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – liceum).