Szkolna Ekspedycja XV Malezja!

16 czerwca rusza piętnasta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja. Dziewiątka uczniów klas turystycznych i jedna absolwentka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pilchowic oraz dwie uczennice Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie z kierunku: turystyka, wyrusza na ekspedycję do Malezji. Po raz pierwszy na wyprawę wraz z gimnazjalistami i uczniami technikum jadą uczniowie z klasy siódmej – turystycznej, szkoły podstawowej.

Nasz Skład: Sara Sommer, Weronika Ścieranka, Jakub Dzida, Magdalena Twardowska, Katarzyna Serafin, Marta Werwińska, Kacper Imiołek, Agnieszka Żaba, Amelia Golec (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach) i Magdalena Hrynyszyn (Absolwent Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pilchowicach) oraz Milena Błędzińska i Nikola Pieczka (Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie).

Opiekunem będzie nauczyciel pilchowickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Pani Paulina Skocz a kierownikiem wyprawy Adam Ziaja.

Główny cel wyprawy: Odnaleźć w Lesie tropikalnym rzadki kwiat Raflesji (Bukietnica Arnolda) – największy kwiat na świecie! Roślina ta posiada ogromnych rozmiarów kwiat, który składa się z pięciu czerwonych płatków. Jego rozmiary wynoszą od 80 do 100 cm średnicy i ważą ok. 10 kg. Oprócz tego, że Raflezja jest uznana za największy kwiat na świecie, to dodatkowo nazywana jest także najbardziej ”nieprzyjemnie pachnącym kwiatem” na świecie. Raflezja wydziela bardzo nieprzyjemny zapach, przypominający gnijącą padlinę. Zapach ten ma za zadanie wabić zapylające roślinę muchówki. Z powodu wydzielanego odoru Raflezja nazywana jest także „trupim kwiatem”. Osoby, które chcą zobaczyć tę niezwykłą roślinę muszę mieć dużo szczęścia, ponieważ Raflezja kwitnie jedynie 5-7 dni raz na kilka lat.

Młodzieżowym kierownikiem wyprawy został wybrany Kacper Imiołek jeden z najbardziej doświadczonych członków projektu.

Odprawa przed ekspedycją odbyła się w pilchowickim Zespole Szkolno-Przedszkolnym 13 czerwca o godzinie 17:00. Podczas spotkania został przedstawiony zarys wyprawy, ogłoszony został główny cel, rodzice podpisali stosowne dokumenty, a młodzież zaprezentowała się w ekspedycyjnej odzieży. Zostali także przedstawieni organizatorzy oraz partnerzy projektu.

Już po raz drugi organizatorem ekspedycji jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic, które powstało by kontynuować tradycje Szkolnej Ekspedycji i zwiększyć moc projektu. Wśród zaproszonych szkół do projektu mamy tradycyjnie już: Zespół Szkolno-Przedszkolny z Pilchowic i Paderek (Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie). Patronat honorowy objęła: Gmina Pilchowice i Powiat gliwicki. Wśród Partnerów projektu mamy 13 firm, od których otrzymaliśmy wsparcie techniczne i finansowe. Dzięki ich zaangażowaniu mamy odzież wyprawową, magnesy z logiem wyprawy, ubezpieczenie, smsy bez limitu, projekty graficzne, wyprawowego drona, mapę wyprawy oraz mentalne przygotowanie uczestników do ekspedycji!
Są marki regularnie wspierające nasz projekt: SMSAPI, Firma ARS 4 Progress, Ed-Cert, Warsztat Koszulkowy, Bank Spółdzielczy z Sośnicowic, Etylina Agencja Reklamowa, Mentalnie.pl i SMART geomatic oraz nowe marki: Cukiernia Surdel, Grupa Niekotrans – Nova Nieborowice, Firma Rafbol, Zakład Instalacji Budowlanych W. Szostak A. Duda i Dietolubni.pl – zdrowe odżywianie bez tajemnic.

Patronat medialny nad ekspedycją objęli: Nowiny Gliwickie, Przegląd Lokalny, Nasza Gmina, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, infogliwice.pl – portal i telewizja, Iknurow.pl, Radio 90 i Telewizja Regionalna TVT.

Plan na pierwsze dni:
Swoją przygodę rozpoczniemy w Katowicach na dworcu PKP w sobotę 16 czerwca w godzinach wczesno porannych, skąd pociągiem udamy się do Warszawy. W godzinach popołudniowych mamy wylot do Pekinu i po 10 godzinach oczekiwania udamy się w dalszą drogę do Malezji. W Kuala Lumpur zameldujemy się w niedzielę około godziny 23. Planujemy odwiedzić Singapur a szczegółowy plan wyjazdu ustali nam życie!

Drogę powrotną rozpoczniemy 30 czerwca od przelotu na trasie Kuala Lumpur – Pekin. Tym razem w stolicy Chin zostaniemy na około 22 godziny, dlatego będziemy starać się na lotnisku o wizę 72 godzinną by udać się na zwiedzanie miasta. 2 lipca nocą wylatujemy do Warszawy i dalej pociągiem na Śląsk. Tego samego dnia o godzinie 15:07 wysiądziemy z pociągu na gliwickim dworcu i zakończy się XV Szkolna Ekspedycja.

Przygody pilchowickich i knurowskich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja – na bieżąco będą wysyłane zdjęcia i publikowane relacje.

Zdjęcia, filmy z ekspedycji i dodatkowe informacje są na www.fb.com/ekspedycja

„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r.. Założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez uczniów i opiekunów. Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Dotychczas w ramach projektu zostało zorganizowanych czternaście ekspedycji: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie x 2, Turcja, Tajlandia, Indonezja, Kambodża, Chiny i Finlandię. Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, uczęszczają na szkolenia z treningu mentalnego, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj. Od XIV odsłony projektu organizatorem wyjazdów jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic.

Pełna relacja fotograficzna

Print Friendly, PDF & Email