W ostatnim czasie wszyscy ósmoklasiści mieli okazję wziąć udział w kilkuetapowym konkursie z języka polskiego, którego pomysłodawczyniami były Panie : Mariola Serafin i Katarzyna Gawlik. Organizatorem i fundatorem nagród książkowych dla zwycięzców jest Biblioteka Szkolna ZSP w Pilchowicach.
Jego celem było rozbudzenie chęci bardzo szczegółowego wgłębienia się w obowiązkowe teksty literackie epoki romantyzmu, takie jak: “Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, “Balladyna” Juliusza Słowackiego, “Dziady część II” , “Świtezianka” i ,,Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza oraz ukazanie, że każda wina zostanie ukarana. Uczniowie zmagali się z bardzo różnymi zadaniami w formie testów, odpowiedzi ustnej i prac pisemnych: rozprawek, opowiadań i artykułu. Jury w składzie: Pan dyrektor Łukasz Kwiotek, Panie: Mariola Serafin, Katarzyna Gawlik, Paulina Skocz oraz uczennica klasy 8a Aleksandra Radomska – finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego, jednogłośnie ustaliło, iż :
1 miejsce zajął Karol Kowol kl. 8b, 2 miejsce – ex aequo Alicja Dzida kl. 8a, Justyna Garczorz kl. 8b, 3 miejsce – Wiktoria Kukla kl. 8a.Wyróżnieni zostali : Krzysztof Karaim, Maciej Plichta i Adam Sekundo.
Czy warto uczestniczyć w tego typu konkursach? Zdecydowanie tak. Można w ten sposób sprawdzić swój poziom wiedzy i umiejętności oraz przekonać się , na ile dobrze każdy zrozumiał to, co chcieli nam przekazać autorzy poszczególnych lektur. Czytając tego typu książki, można nie tylko nauczyć się wielu rzeczy, ale również można z pożytkiem dla siebie samych wyciągnąć z nich istotne pouczenia. Utwory takie są szczególne ważne dla nas młodych ludzi, głównie z uwagi na to, że mają wiele wspólnego z prawdami moralnymi. Należy pamiętać o tym, iż każdy z nas z motywem winy i kary może mieć styczność w swoim życiu. Musimy być odpowiedzialni za własne czyny i pamiętać o tym, iż każda wina niesie za sobą karę. Książki związane z tym motywem nieustannie nam o tym przypominają i pozwalają uchronić nas przed popełnianiem błędów.
Zgłębianie lektur z tym motywem przewodnim w formie konkursu jest zatem doskonałą okazją do przemyśleń wielu bardzo istotnych zagadnień.
Aleksandra Radomska