„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”- pisała Wisława Szymborska.
W naszej szkole również zachęcamy i mobilizujemy uczniów do czytania książek oraz podkreślamy jego istotną rolę.

 

Naukowcy przypisują szereg korzyści, wynikających z czytania. Są to między innymi:

Zwiększenie zdolności naszego mózgu- czytanie książek usprawnia nasze zdolności umysłowe. poszerza zasób słownictwa, stymuluje wyobraźnię, pamięć, koncentrację uwagi.
Rozwijanie umiejętności emocjonalnych- poprzez zagłębianie się w świat fikcji literackiej, zaczynamy lepiej rozumieć innych ludzi, ich emocje, co zwiększa naszą empatię i kompetencje emocjonalno-społeczne.
Lepszy, zdrowszy sen- zasypiamy łatwiej, a nasz sen jest korzystniejszy dla naszego zdrowia, kiedy przed snem czytamy książkę, zamiast korzystać ze świecących ekranów (smartfony, tablety, TV).
Czytanie zmniejsza stres- Udowodniono, że już 6 minut czytania i przewracania stron w książce redukuje stres, zmniejsza częstotliwość bicia serca i rozluźnia mięśnie.
Mózg dłużej pozostaje w formie- czytanie książek od najmłodszych lat jest swoistym treningiem dla mózgu, zachowując go znacznie dłużej w dobrej formie. i spowalniając procesy demencyjne.

W tym roku szkolnym mieliśmy okazję wziąć udział w kolejnej edycji kampanii organizowanej przez Instytut Książki- ,,Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa w różnych grupach wiekowych. ,,Co można mieć za trzy miliony?” – tak brzmi hasło przewodnie nowej odsłony kampanii Instytutu Książki promującej czytelnictwo, która zainicjowana została w 2017 roku.
W ramach akcji, trzy miliony egzemplarzy wyprawek trafiło do pierwszoklasistów w Polsce. Również uczniowie naszej szkoły otrzymali specjalną Wyprawkę Czytelniczą.
W jej skład wchodzą:
• ,, „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
• „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
• Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.
Uczniowie ze swoimi wychowawcami zapoznali się z zawartością wyprawek i przypomnieli, jak ogromny wpływ ma czytanie na rozwój człowieka.

Print Friendly, PDF & Email