Klimat dla młodych – akcja Unicef

Nasza szkoła z inicjatywy pani pedagoga mgr Aleksandra Piechowicz bierze udział w akcji UNICEF „Klimat dla Młodych”.

Każdego dnia podejmujemy wiele decyzji mających wpływ na środowisko wokół nas. Dokonujemy wyboru tego co jemy, jakie relacje tworzymy z innymi ludźmi, jak traktujemy zwierzęta, a także jak podchodzimy do kwestii ochrony środowiska, dbania o planetę oraz klimat.

Nasze wybory świadczą o wartościach, którymi kierujemy się w życiu. Warto zastanowić się nad tym czy nasze działania faktycznie odzwierciedlają wartości, jakimi kierujemy lub chcemy kierować się w życiu. Może warto zmodyfikować niektóre przyzwyczajenia i zachowania, aby stały się bardziej przyjazne dla środowiska i klimatu, które nie są i nie powinny być nam obojętne?

W pojedynkę – Interesuj się i szukaj informacji! Poszerzaj swoją wiedzę o zmianach klimatu, korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji. Szczególnie zwróć uwagę na kwestie takie jak: globalne ocieplenie, utrata bioróżnorodności, zanieczyszczenie powietrza, klęski żywiołowe, poziom wód. Przydadzą Ci się one do uczestniczenia w dyskusji na temat klimatu. – Twój głos jest ważny! Angażuj się w dyskusję o zmianach klimatu i degradacji środowiska. To do młodych należy przyszłość i powinniście uczestniczyć w rozmowach, które wpłyną na świat, w którym będziecie żyli. Wprowadź zmiany w codziennym życiu, np.: – Ogranicz zużywanie plastiku – staraj się używać wielorazowe torby, bidony, opakowania. – Prawidłowo segreguj śmieci – jeśli masz wątpliwości, skorzystaj ze strony: https://segregujna5.um.warszawa.pl – Kupuj rzeczy z drugiego obiegu – odwiedzaj secondhandy, wymieniaj się ubraniami ze znajomymi. – Nadawaj starym przedmiotom nowe znaczenie – w internecie znajdziesz wiele pomysłów na upcycling – dowiesz się co zrobić z nieużywanym t-shirtem, pustą butelką czy puszką. – Ogranicz zużycie papieru – drukuj tylko kiedy musisz, najlepiej dwustronnie. – Oszczędzaj wodę – zakręcaj kran podczas mycia zębów, wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. – Oszczędzaj energię – gaś światła, kiedy nie są potrzebne. Wymień żarówki na energooszczędne. – Wybieraj środek transportu przyjazny środowisku – rower , hulajnogę czy po prostu spacer. Zadbasz przy okazji o swoją kondycję! – Nie marnuj żywności – staraj się robić zakupy wyłącznie z listą potrzebnych produktów. Nie wyrzucaj jedzenia, tylko podziel się z innymi. Zobacz czy w Twojej okolicy jest jadłodzielnia, do której możesz przekazać gotowe potrawy i produkty. – Ogranicz ilość spożywanego mięsa. Produkcja mięsa wiąże się z dużą emisją CO2 i metanu. Pamietaj jednak, że wszelkie zmiany dotyczące diety i zmiany nawyków żywnościowych należy skonsultować z dorosłymi, a jeśli Twój stan zdrowia tego wymaga to także z lekarzem. – Wykorzystaj moc internetu i inspiruj innych! Dzięki mediom społecznościowym masz możliwość bardzo łatwego rozpowszechniania różnego rodzaju wartościowych treści. Możesz je wykorzystać do uświadamiania innych o konieczności podejmowania działań na rzecz środowiska i klimatu.

W grupie/domu/szkole/lokalnej społeczności – Włączaj innych do działania. Motywuj znajomych i bliskich – wspólnie pogłębiajcie swoją wiedzę na temat klimatu i wspierajcie się we wprowadzaniu zmian w stylu życia. – Załóżcie grupę w mediach społecznościowych, gdzie będziecie się wymieniać informacjami oraz publikować treści dotyczące tego jak dbać o środowisko i co możecie wspólnie zrobić. – Sprawdźcie, czy w Waszej miejscowości działa jakaś organizacja młodzieżowa zrzeszająca młodych ludzi chcących angażować w działania na rzecz środowiska. Zainteresujcie się i zobaczcie, czy możecie się włączyć w ich działania. – Postarajcie się, aby temat ochrony środowiska i ekologii stał się ważny dla całej społeczności szkolnej. Nawiążcie współpracę ze szkolnym samorządem i pomyślcie, jakie działania możecie wspólnie zorganizować. Akcje informacyjne dla uczniów, wspólne wydarzenia dla dorosłych i młodzieży, podczas których będziecie mówić o tym jak dbać o środowisko – pomyślcie, które z nich możecie zorganizować. A może macie własne pomysły na podobne działania? – Chwalcie się swoimi osiągnięciami! Kiedy uda się Wam zrealizować coś ważnego, informujcie o tym wszystkich. Dzięki temu promujecie pozytywne postawy i wzorce do naśladowania. Doceniajcie też nawzajem swoją własną pracę w obszarze klimatu – to motywuje do dalszej pracy! – Postarajcie się stworzyć źródełko z wodą pitną w szkole. Dzięki temu będziecie mogli uzupełniać butelki wielorazowego użytku, rezygnując z zakupu wody butelkowanej. – Organizujcie systematycznie akcję sprzątania najbliższego otoczenia – lasów oraz parków. Zadbajcie o teren wokół Waszej placówki. – Sadźcie drzewa – jedno drzewo w ciągu życia pochłania średnio 750 kg CO2. Możecie poprosić o wsparcie na ich zakup lokalny samorząd lub prywatnych sponsorów. – Zbierajcie deszczówkę i wykorzystujcie ją do podlewania szkolnych roślin. – Stwórzcie kompostownik – zwłaszcza, jeśli Wasza placówka dysponuje kuchnią. – Dzielcie się! Zorganizujcie wydarzenie, którego celem będzie wymiana ubrań, książek. To doskonała okazja nie tylko, aby wymienić się rzeczami, ale też świetny sposób na integrację i zawieranie nowych znajomości. – Na terenie placówki lub w bliskiej okolicy stwórzcie tzw. otwartą biblioteczkę, z której korzystać będzie lokalna społeczność.

Żródło: UNICEF POLSKA

 

Print Friendly, PDF & Email