27 listopada 2023r. na gali w Szkole Muzycznej im. W. Kilara uhonorowano placówki biorące udział w projekcie ,, Szkoła Patriotów”. Projekt Śląskiego Kuratorium Oświaty cieszył się sporym powodzeniem. Rozdano certyfikaty Szkół i Przedszkoli Patriotów.
Wzięły w nim udział 222 placówki. Uhonorowano 147 szkół, w tym 103 podstawowe i 44 ponadpodstawowe oraz 37 przedszkoli w województwie śląskim. Wpisano je do specjalnego rejestru.
Według Kuratorium Oświaty w Katowicach, dokument potwierdzający udział w projekcie jest wartościowym wyróżnieniem dla placówek, które zostały nim nagrodzone.
„Musimy wiedzieć, że ojczyzna to jest to, co najcenniejsze. Nasza suwerenność, nasza niepodległość zależy od tych młodych ludzi” – stwierdziła europoseł Jadwiga Wiśniewska, członek kapituły, podczas wręczania certyfikatów. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pilchowicach zaprezentowali postać księdza Konstantego Damrota.
Otrzymany certyfikat nadaje wysoką rangę przedsięwzięciom, podejmowanym przez szkołę, która staje się wzorem do naśladowania. Placówka uzyskuje prawo posługiwania się tytułem w oficjalnych sytuacjach. Ponadto zostaje wpisana do rejestru Śląskiego Kuratora Oświaty. Rejestr ten jest publikowany i aktualizowany na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wyjątkowym znakiem tytułu „Szkoła Patriotów” jest specjalnie przygotowany bandolier i ,,Ziarna Niepodległości”.
Jest nim specjalna odmiana fasoli – „fasola niepodległości”. Za jej posiadanie podczas zaborów, groziły represje. Spożywano ją m.in. w czasie wigilii Bożego Narodzenia. ,,To odmiana, która się nie krzyżuje, jest bardzo odporna na choroby, szkodniki, na słabe warunki glebowe. Każde ziarenko ma na sobie wzór przypominający orła ‘’— Wyjaśniła Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer.
Zdjęcia z wręczenia dyrektorom szkół i przedszkoli certyfikatów. Na pierwszym planie dyrektor szkoły Łukasz Kwiotek.
Uczniowie z klas: 7 i 6, na kółku regionalnym pod kierunkiem pani Bożeny Magiery wytrwale pracowali by uzyskać Certyfikat. Wymagało to czasami dużego wysiłku. Udało się.
Młodzież oprócz odwiedzania grobu poety – ks. Konstantego Damrota, w ciekawy sposób miała okazję zapoznać się z postacią na zajęciach lekcyjnych, za pośrednictwem interesujących prezentacji multimedialnych, materiałów źródłowych, wystawek, poświęconych postaci czy w bibliotece, gdzie udostępnia się lokalną prasę ( Informacje Historyczne Kulturalne z gminy Pilchowice). Promując postać ozdobiła serię kamieni, rozkładając je podczas szkolnych wycieczek w Toruniu, Wrocławiu, na szlakach turystycznych w Bieszczadach, włączyła się w międzynarodową zabawę, gdzie w nietypowy sposób promowała lokalnego bohatera.
Zajęcia kółka regionalnego wiele wniosły do świadomości młodzieży. Zapraszano ciekawe osoby np. lokalnych działaczy, którzy nie tylko promowali informacje historyczne, postawy patriotyczne, ale wydali wiele publikacji, nagrali ciekawe filmy (p. A. Robok, działacze miejscowego stowarzyszenia).
Klasy VII uczestnicząc w jednym z takich spotkań zafascynowane nieznaną im formą zwiedzania napisały własny Quest. Spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem. Ich koledzy koniecznie chcieli przejść trasą zaproponowaną przez uczniów. Młodzież wykonała tytaniczną pracę tworząc rymowany tekst Questu, gdzie musiała zaprezentować postać K. Damrota i lokalne, ważne dla nich, postaci i zabytki.