Szkolna Ekspedycja X Pilchowice – Indonezja przez Knurów!

12717793_992361134171798_1960038218778356780_n10 lutego rusza dziesiąta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja, będzie to najdalsza – po raz pierwszy zawitamy na półkuli południowej, najbardziej egzotyczna i w najliczniejszym gronie podróż młodzieży Gminy Pilchowice i miasta Knurów. Dziewiątka uczniów pilchowickiego gimnazjum, jedna absolwentka oraz jedna uczennica Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie z kierunku: turystyka, wyrusza na ekspedycję do Indonezji.

160114-SE-indonezja-baner

Nasz Skład:

Maja Poszwa, Aleksandra Malanowska (uczennice klasy pierwszej turystycznej), Liwia Szafruga (trzecia ekspedycja), Zofia Młotkowska (druga ekspedycja), Marta Garcorz, Julia Masłoń (uczennice klasy drugiej turystycznej), Magdalena Hrynyszyn (trzecia ekspedycja), Bartłomiej Kurtycz (uczniowie klasy drugiej), Karolina Imiołek (uczennica klasy trzeciej), Patrycja Honysz (absolwentka, piąta ekspedycja), Oliwia Chłodnicka (uczennica Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie) i Krzysztof Krztoń (opiekun, trzecia ekspedycja) oraz Adam Ziaja (kierownik wyprawy, nauczyciel geografii i turystyki w Zespole Szkół w Pilchowicach oraz turystyki w Zespole Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie).

Młodzieżowym kierownikiem wyprawy została wybrana Magdalena Hrynyszyn jedna z najbardziej doświadczonych członków pilchowickiego projektu.

Odprawa przed ekspedycją tradycyjnie już odbyła się w pilchowickim Zespole Szkół 9 lutego o godzinie 18:00. Podczas spotkania został przedstawiony zarys wyprawy, ogłosozny został główny cel, rodzice podpisali stosowne dokumenty a młodzież zaprezentowała się w ekspedycyjnej odzieży. Zostali także przedstawieni organizatorzy oraz partnerzy projektu:

Po raz pierwszy wśród organizatorów mamy dwie szkoły! Do Zespołu Szkół w Pilchowicach dołączył Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie! a to dzięki porozumieniu podpisanemu rok temu pomiędzy dyrektorami obu placówek w zakresie propagowania turystyki wśród młodzieży powiatu gliwickiego!

Patronat honorowy objęła Gmina Pilchowice.

Wśród Partnerów projektu mamy aż 13 firm, od których otrzymaliśmy wsparcie techniczne i finansowe. Dzięki ich zaangażowaniu mamy odzież wyprawową, bilety powrotne na pociąg z Warszawy, lustrzankę cyfrową, tablet (do obrabiania zdjęć na miejscu, pisania relacji i komunikacji z rodzicami) oraz smsy bez limitu!

Są marki regularnie wspierające nasz projekt:

Firma MTM Projekt, Bank Spółdzielczy z Sośnicowic, Polok Welding, Poseł na Sejm Grzegorz Janik i Agencja Reklamowa Etylina

oraz nowe firmy:

Energotechnika Energorozruch, SMS API, ED-CERT, Netcom, Systemy 2000, Skup Złomu Gliwice, Auto Szlif i Warsztat Koszulkowy.

Patronat medialny nad ekspedycją objęli:
Nowiny Gliwickie, Przegląd Lokalny, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, Infogliwice.pl, Miastoknurow,pl, Radio 90 fm i Telewizja TVT z Rybnika.

Plan na pierwsze dni:

Pierwszy etap podróży pokonamy z rodzicami młodych podróżników, przejeżdzając samochodami do Katowic na dworzec PKSu w środę 10 lutego wieczorem. Dalej już sami Polskim Busem (bilet kupiony w super promocji 144zł za 13 osób!) o 23:45 udajemy się do Warszawy. W stolicy meldujemy się około godziny 04:30, dalej metrem i autobusem udajemy się na największe polskie lotnisko Warszawa-Okęcie, gdzie czekamy na swój pierwszy lot, 14:50 do Istambułu. Po około 7h przerwy, następnego dnia o godzinie 01:20 wylatujemy z Istambułu. W stolicy Indonezji – Dżakarcie meldujemy się 12 lutego o godzinie 18:10. Nasz pobyt planujemy ograniczyć do wyspy Jawa i jeśli czas i finanse pozwolą przepłyniemy na Bali. Pierwszym trudnym zadaniem dla naszej grupy będzie zmaganie się z powszechnym problemem braku miejsc w pociągach i autobusach na tej najbardziej na świecie zaludnionej wyspie. W planach mamy jak najszybsze wydostanie się ze stolicy. Szczegółowy plan wyjazdu ustali nam życie.

Lot powrotny mamy z Dżakarty do Istambułu 27 lutego o godzinie 20:35 (7 h przerwy) i dalej 28 lutego o 12:25 do Warszawy. Po przylocie udajemy się na dworzec kolejowy Warszawa Centralna, gdzie o 18:55 pociągiem udajemy się w dalszą drogę. W Gliwicach na dworcu powinniśmy się zameldować 28 lipca około 22:12.

Główny cel wyprawy:

Zdobyć Kawah Ijen – jest jednym z wielu wulkanów znajdujących się wewnątrz szerokiej na 20 km kaldery pradawnego wulkanu Ijen. Kawah Ijen jest bardzo wyjątkowym wulkanem, bo jego krater jest wypełniony kilometrowej średnicy, turkusowego koloru, kwaśnym jeziorem, które jest największym tego typu zbiornikiem na świecie. Po zejściu nad jezioro obserwuję błękitne ognie – to siarka zapala się pod wpływem kontaktu z powietrzem. Mogą mieć do 5 m wysokości, a ich temperatura osiąga nawet 600°C. Dzieje się to zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia, ale tylko po ciemku możemy te płomienie zobaczyć.

Przygody pilchowickich i knurowskich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja – na bieżąco będą wysyłane zdjęcia i publikowane relacje.

Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r.. Założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży Gminy Pilchowice turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez członków ekspedycji. Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Dotychczas w ramach projektu zostały zorganizowane dziewięć ekspedycje: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie, Turcja i Tajlandia. Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj.

Print Friendly, PDF & Email