Wycieczka – Regionalny Ośrodek Ruchu Drogowego w Rybniku 2023

26 września klasa 5b udała się na warsztaty do Regionalnego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rybniku, gdzie podczas dwu godzinnych zajęć, uczniowie mieli okazję poznać zasady ruchu drogowego.

Pani Justyna Wowra w bardzo obrazowy sposób pokazała nam, jak ważne jest prawidłowe poruszanie się na przejściu dla pieszych, podczas jazdy na rowerze czy hulajnodze. Uświadomiła nam też jakie niebezpieczeństwo niosą ze sobą, patrzenie w telefon i założone słuchawki na uszach, kiedy poruszamy się po drodze.

Prowadząca przypomniała mam także, zasady udzielania pierwszej pomocy, mieliśmy okazję zobaczyć prawidłowe wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, która niejednokrotnie pozwala uratować czyjeś życie. Oczywiście nie obyło się tutaj bez praktycznych ćwiczeń. Na zakończenie wszyscy mogli sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze motocyklowym, jak się okazało wcale to nie było łatwe, a niektórzy nawet otrzymali „mandaty” za przekroczenie prędkości.

Przeszkoleni i uświadomieni udaliśmy się do Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

Tam w starej maszynowni zobaczyliśmy interaktywną wystawę, ukazującą czasy pierwszej rewolucji przemysłowej. Podziwialiśmy główny elementem ekspozycji- ponad stuletnią maszynę wyciągową o napędzie parowym i co najważniejsze nadal działającą.

Kolejną atrakcją była 46 metrowa wieża ciśnień, która została zrewitalizowana i zaadaptowana na cele turystyczno-rekreacyjne. Z góry podziwialiśmy wspaniałą panoramę ziemi rybnickiej, wodzisławskiej i raciborskiej. W budynku starej stolarni czekała na nas Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności  czyli małe centrum nauki SOWA- złożone z kilkunastu stanowisk badawczych, gdzie poprzez zabawę poznaliśmy różne zjawiska przyrodnicze.

Na zakończenie naszego pobytu udaliśmy się na plac zabaw dając upust swojej niespożytej energii.

GALERIA ZDJĘĆ

Print Friendly, PDF & Email