Książka na Kresy!

Posiadasz niepotrzebne, niezniszczone kolorowe bajki i czytanki dla dzieci, książki dla młodzieży i dorosłych wydane po 1989 roku, między innymi słowniki, słowniki dwujęzyczne polską literaturę piękną, lektury szkolne. Przekaż je nam. Mogą też być audiobooki, jak również niezniszczone zabawki, gry planszowe itp. Zebrane w ten sposób książki i inne przedmioty chcemy przekazać naszym rodakom na Ukrainie. MIEJSCA ZBIÓRKI KSIĄŻEK.

Polska w 1945r. musiała opuścić swoje ziemie na wschód od Bugu. Jednak część Polaków postanowiła pozostać na ziemi przodków. Są Oni prawdziwą ostoją polskości na tych terenach, dalej chcą pielęgnować Polską Kulturę i tradycje, dlatego uważamy że książka będzie
tą najlepszą bronią w zachowaniu polskości na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej.

Nowowołyńsk i Maniewicze to miejscowości na Wołyniu do których planujemy pierwsze transporty.

Potrzebujemy również środki finansowe na transport książek na Kresy i w związku z tym prosimy o wpłaty pieniężne z dopiskiem „Książka na Kresy” na nr konta: Bank Spółdzielczy w Sośnicowicach 24 8460 0008 2001 0004 1957 0001 lub konto dla wpłat z zagranicy POLU PL PR PL 24 8460 0008 2001 0004 1957 0001

Z ogromną radością przyjmiemy propozycje zapewnienia transportu do wskazanych miejscowości.

FUNDACJA „POMAGANIE ŁĄCZY LUDZI”

UL. SZPITALNA 3, KNURÓW 44-194

telefon: 578 985 758, 579 282 970

www. pomaganielaczyludzi.pl e-mail: fundacjapl70@gmail.com

wspierają nas

Gmina Pilchowice, Rada Osiedla Zatorze w Gliwicach, Rada Osiedla Trynek w Gliwicach,

Rada Osiedla Szobiszowice w Gliwicach, Gminna Biblioteka Publiczna w Gierałtowicach,

Gminna Biblioteka Publiczna w Pilchowicach, Gminny Ośrodek Kultury w Pilchowicach,

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu,

Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej- Oddział w Gliwicach, Związek Górnośląski- koło w Gierałtowicach,

NSZZ Solidarność KWK Knurów-Szczygłowice, Antykwariat Kresowy w Chełmie,

Życie Naszego Powiatu- Gazeta bezpłatna.

Nowowołyńsk – to nowe miasto, 29 km od Włodzimierza Wołyńskiego /blisko polskiej granicy – ziemia bezprawnie oddana przez polskich komunistów w 1952r Rosji Sowieckiej r. ponieważ odkryto tam węgiel w zamian za krzaki w Bieszczadach / Ustrzyki. Polacy którzy tu się osiedlili po wojnie, to Patrioci, którzy jechali blisko granicy z myślą, ze przy pierwszej okazji uciekną z ZSRR do Polski. Niestety. W Nowowołyńsku jest Kościół budowany 20 lat, przy małym wsparciu pielgrzymów z Chełma. Kościół ma podziemia – więc jest gdzie pomieścić wszystko! Powoli będzie to placówka chrześcijańska kultury polskiej.

Maniewicze – to miasteczko powiatowe na Polesiu ok. 70 km od Kowla. Kościół odbudowany z ruin– przy kościele groby ok. 20 Legionistów a niedaleko Polski Lasek – Kostiuchnówka czyli cmentarze po wielkich bitwach Legionów. Miasteczko biedne…. Duża plebania i działalność księdza sprawia, że od wielu lat, w wakacje przyjeżdżają tu harcerze z Polski porządkować cmentarze i obozują blisko. Dla nich i miejscowych jest potrzeba założenia biblioteki. Młodzi muszą obcować z książką i przekazywać wiedzę i historię innym. 

W kwietniu 1916 r. w lasach w pobliżu Maniewicz gdzie stacjonowały Legiony Józefa Piłsudskiego odbyło się założycielskie zebranie piłkarskiej drużyny sportowej Legionów, przybrała ona nazwę „drużyna Legionowa”. W kilka lat później, a dokładnie 31 lipca 1922 r. zmieniono jej nazwę na Wojskowy Klub Sportowy „Legia” Warszawa.

Print Friendly, PDF & Email